Toplumsal Yatırımlar
Toplumsal Yatırımlar

Toplumsal Yatırımlar

Dünyanın korunmasına, toplumun ve insanlığın gelişimine ve geleceğin inşasına katkı vermeye odaklanırken, paydaşlarımızla beraber güçlenmeyi temel alıyoruz. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz toplumsal programlar ile de paydaş refahına katkıda bulunuyoruz.

Sivil Toplum Kuruluşları ile İş birlikleri

Eğitim, çevre, sanat ve sağlıklı yaşam konularında çocuklara yönelik projeler hayata geçiriyor ve STK'lar ile çeşitli iş birlikleri yürütüyoruz. Örneğin, KIZILAY, AFAD, TEGV, Darülaceze, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, UNICEF gibi STK’lara destek oluyor, Kızılay için düzenli olarak kan ve kök hücre bağışı kampanyaları düzenliyoruz. TURMEPA, LÖSEV, Deniz Feneri, TEMA Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Darüşşafaka gibi kurumlarla çeşitli projelerde iş birliği içinde çalışıyoruz.Geleneksel Mutlu Et Mutlu Ol Günü

Tüm paydaşlarımızın yanı sıra özellikle çocukların gelişimine ve mutluluğuna katkı sağlamaya değer veriyoruz. Bu kapsamda her yıl Kasım ayının üçüncü perşembe günü tüm dünyadan Yıldız Holding çalışanlarıyla bir araya gelerek ‘Mutlu Et Mutlu Ol Günü’nü kutluyoruz. Mutlu Et Mutlu Ol felsefemiz çerçevesinde yıl boyunca doğaya, insanlara ve çocuklara fayda sağlayacak sosyal sorumluluk çalışmalarına odaklanıyoruz. 

Örneğin Mutlu Et Mutlu Ol Günü kapsamında, 2021 yılında Mutlu Adımlar projesini hayata geçirdik. Bu proje kapsamında, Yıldız Holding çalışanları Help Steps uygulaması üzerinden adımlarını dünya çocukları için mutluluğa dönüştürdü. Türkiye’den Amerika’ya, Çin’den Nijerya’ya tüm dünyadan projeye katılan Yıldız Holding çalışanları 52 milyon adım atarak dünyanın çevresinde bir tam turu tamamlayacak kadar mesafe katetmiş oldu. Çalışanların bu adımları uygulama üzerinden UNICEF’e bağış olarak aktarıldı. Mutlu Et Mutlu Ol Günü’ne özel olarak çalışanların katılımıyla düzenlenen kermesin geliri de kız çocuklarının eğitiminde kullanılmak üzere Darüşşafaka’ya bağışlandı.

Lady Godiva Girişimi

GODIVA’nın ismini aldığı Lady Godiva’nın yaşadığı çağda sergilediği duruş, Lady Godiva Initiative girişimine ilham verdi. Herkesin sırf kendisi olduğu için değer görmeye ve eşit fırsatlara layık olduğu düşüncesinden yola çıkan GODIVA her yıl fırsat eşitliği konusunda çalışmalar yapan kâr amacı gütmeyen kurumları ve sivil toplum kuruluşlarını ödüllendiriyor. 

Dünyanın dört bir yanında kadının güçlendirilmesi konusunda çalışmalar yapan kuruluşlar arasından GODIVA’nın Sosyal Etki ekibi tarafından gerçekleştirilen ön değerlendirme süreci sonrasında, finale kalan adaylar arasından ödül kazananlar, GODIVA çalışanlarının verdiği oylarla belirleniyor. Çalışmalarında kullanılmak üzere her kuruma GODIVA tarafından maddi bağış yapılıyor. 

Yıldız Holding’in fırsat eşitliliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkeleri, GODIVA’nın Lady Godiva Initiative girişimine de ışık tutuyor. Dünyanın, üzerinde yaşayan tüm canlılar için iyi ve yaşanabilir bir yer olması fikrinden yola çıkan bu girişim, çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakmak istediğimize dair kendimize bir ayna tutmamıza da yardımcı oluyor.     

Tarımın Kadın Yıldızları

Yatırımlarımızın odağına öncelikle ‘insanı’ alıyor, çalışanlarımız ve ekosistemimizde yer alan paydaşlarımızı ve tedarikçilerimizi geleceğe taşıma fikri üzerine yoğunlaşıyoruz. Bu anlayıştan yola çıkarak 2021 yılında çok değerli bir adım attık ve ‘Yıldız Holding Kadın Platformu’nu hayata geçirdik. Platform sayesinde Yıldız Holding çatısı altındaki kadın çalışanlarımızın etkinliğinin daha da güçlendirilmesini ve kadın liderliğinin teşvik edilmesini amaçlıyoruz. Bu kapsamda yurt içinde ve yurt dışında girişimlere dahil oluyor, etkin iş birlikleri gerçekleştiriyoruz.

Bir süre önce Kadın Platformu ile somut projelerimize bir yenisini daha ekledik ve sözleşmeli kadın çiftçileri destekleme hedefiyle önemli bir çalışmaya imza attık. Yıldız Holding Kadın Platformu’nun öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen “Tarımın Kadın Yıldızları” projesiyle Kerevitaş’ın Superfresh markası için sözleşmeli kadın çiftçilere 2025 yılına kadar 5 bin ton yaş meyve sebze alım garantisi verdik. Bu projeyle toplamda 35 milyon TL tutarında değer yaratmayı hedefliyoruz.

Yıldız Holding Gönüllülük Kulübü
Yıldız Holding sosyal kulüpleri çatısı altında faaliyet gösteren Gönüllülük Kulübü çocuklara yönelik gönüllülük faaliyetleri gerçekleştiriyor. Yıldız Holding Gönüllülük Kulübü üyeleri down sendromu farkındalık semineri ve bağış kampanyası, Ramazan ve Kurban Bayramı’nda maddi açıdan dezavantajlı çocuklara bayramlık bağışı, Türkiye’de yaşanan yangınlardan etkilenen bölgelerdeki çocuklara kırtasiye malzemesi bağışı gibi etkinlikler gerçekleştiriyor. Yıldız Holding Koşu Takımı ise İstanbul Maratonu’na katılarak, riskli hastalıklarla mücadele eden çocukların hayallerini gerçekleştirmek için Bir Dilek Tut Derneği'nin düzenlediği kampanyaya destek oluyor.