Gıda
Gıda

Gıda

Yıldız Holding’in ilk faaliyet alanı olan gıda üretimi bugün de ana odak noktalarımızdan birini oluşturuyor. 

1944 yılında Sabri Ülker ve Asım Ülker tarafından kurulan ve gözbebeğimiz olan Ülker, ana markalarımızdan biri olarak faaliyetlerini Türkiye’de ve yurt dışında sürdürüyor. 2016 yılında kurulan pladis ise Ülker, GODIVA (ambalajlı ürünler bölümü), United Biscuits ve DeMet’s şirketlerini aynı çatı altında birleştiriyor. pladis,  bisküvide şu anda dünyada 2’nci, çikolatada ise 7’nci sırada bulunuyor. 

pladis bünyesindeki United Biscuits yaklaşık iki asırdır bisküvi üretiyor ve dünyaca ünlü McVitie’s, Jacob’s ve Carr’s markalarıyla global anlamda lider atıştırmalık şirketlerinden biri olarak tanınıyor. Chicago merkezli şeker üreticisi DeMet’s de tüm dünyanın beğeniyle tükettiği lezzetlere imza atıyor. Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi bulunan GODIVA ise bugün dünyanın en tanınmış premium çikolata markaları arasında yer alıyor. GODIVA’nın ambalajlı ürünleri pladis çatısı altında tüketicilere sunulurken, onlarca ülkedeki GODIVA kafe ve butikler de lüks çikolata tecrübesini lezzetseverlerle buluşturuyor. 

Yıldız Holding atıştırmalık dışında farklı gıda ürünlerini de tüketicilerle buluşturuyor. 1992 yılında İstanbul'da faaliyetlerine başlayan Besler yemeklik sıvı yağ ve endüstriyel margarin üretimi yapıyor. Türkiye’de perakende dondurulmuş gıda sektörünün ilk şirketi olan Kerevitaş Gıda Sanayi şirketimiz de SuperFresh markasıyla kendi segmentinin lider markası konumunda bulunuyor. Avrupa’nın en büyük entegre et tesislerinden birine sahip olan Aytaç Gıda ise 2014’ten bu yana Yıldız Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdürerek 150’ye yakın ürün çeşidiyle tüketicilerin şarküteri alanında tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. 

Holdingimiz bünyesindeki bir diğer gıda şirketi de Türkiye’nin en eski şeker fabrikalarından biri olan Adapazarı Şeker. 2013’ten bu yana bünyemizde faaliyet gösteren Adapazarı Şeker yılda 99 bin ton kapasiteyle kristal toz şeker, yaş küspe ve melas üretiyor. 

Türkiye’de donuk unlu mamuller sektöründeki öncü şirketimiz Donuk Fırıncılık Ürünleri, ürünlerini  maksimum hijyen koşullarında üretiyor, silolarından mamul deposuna kadar her aşamada ileri teknoloji kullanarak paketliyor, soğuk zincirde kesintisiz saklama ve taşıma ile hiçbir fiziksel ve mikrobiyal bozulma riski olmadan ilk günkü tazeliğiyle tüketicisine ulaştırıyor.

Yıldız Holding, Kasım 2014’te İngiliz United Biscuits’i satın alarak tamamıyla global bir oyuncu haline gelmiştir. Daha sonra bisküvi, çikolata, şekerleme üreten Ülker, GODIVA (ambalajlı ürünler bölümü), United Biscuits ve DeMet’s şirketlerini 2016 yılında pladis adıyla tek bir global şirket altında birleştirmiştir. Bu köklü markaların toplamda 300 yılı aşkın tecrübelerini bir araya getiren pladis, bisküvide şu anda dünyada 2’nci, çikolatada ise 7’nci sıradadır.


 

Türkiye’nin köklü markalarından Ülker, 1944 yılında Sabri Ülker ve Asım Ülker kardeşler tarafından Eminönü Nohutçu Han’da kurulmuştur. İlk yıllarında bisküviyle anılan Ülker, 1970 yılından itibaren çikolatalı ürünler, gofret ve çikolata; 1990’dan itibaren kek, süt, bitkisel yağ; 2000’li yıllarda ise mutfak ürünleri, içecek gibi farklı alanlardaki ürünlerle tüketicilere ulaşmaya başlamıştır. Ülker bir ana marka olarak pek çok alt markanın gelişip pazarda tutunmasına da katkı sağlamıştır.


 

Yaklaşık 100 yıl önce Brüksel'de mütevazı bir ev atölyesinde üretilmeye başlayan GODIVA, bugün dünyanın en tanınmış premium çikolata markaları arasındadır. 2007 yılından bu yana Yıldız Holding bünyesinde faaliyet gösteren GODIVA’nın ambalajlı ürünleri pladis çatısı altında tüketicilere sunulurken, onlarca ülkedeki GODIVA kafe ve butikler de lüks çikolata tecrübesini lezzetseverlerle buluşturmaktadır. 


 

Chicago merkezli şeker üreticisi George Demet’s, 1916'da Turtles® markalı karamelli fındık kümeleriyle tanınmıştır. Bugün herkesin tüm dünyada beğeniyle tükettiği lezzetlere imza atan DeMet's Candy Company 2014’te Yıldız Holding tarafından satın alınmış, 2016’da da pladis bünyesine girmiştir.


 

Markanın hikâyesi, Biscuiterie Nantaise’in kuruluş yılı olan 1896’da başlıyor. Fransa’da, özellikle de 1992’den bu yana bisküvisi üzerinde bulunan gülümseme sayesinde, BN markası güçlü bir aile markası ve neşeli anların simgesi haline geldi ve bugün de öyle olmaya devam ediyor. JD Carr 1831’de fırınını hizmete açtığından beri, yani yaklaşık 200 yıldır hizmet veriyor. United Biscuits markası altında hizmet veren şirket 2014 yılında gerçekleşen satın almanın ardından bir Yıldız Holding markası haline geldi ve pladis çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor.1997 yılında üretilmeye başlanan tatlı ve tuzlu atıştırmalık markamız Flipz, 2003 yılında DeMet's Candy Company tarafından satın alındı. DeMet's Candy Company’nin 2014 yılında Yıldız Holding tarafından satın alınmasının ardından marka, 2016 yılından itibaren pladis bünyesinde faaliyet göstermektedir.


 

İlk defa 1996’da piyasaya sürülen Go Ahead, İngiltere’nin ilk sağlıklı bisküvisi unvanına sahiptir. Go Ahead markası Fruit Slices, Yogurt Breaks and Fruit & Oat Bakes gibi örneklerden oluşan ürün yelpazesiyle tanınıyor.İngiltere’nin en sevilen kraker markası olan Jacob’s, 1851’den beri hakiki malzemelerle enfes tatlar içeren krakerler üretiyor. Geçmişinde 160 yıllık fırıncılık tecrübesi bulunan Jacob’s, United Biscuits'in satın alınmasının ardından Yıldız Holding markaları arasına katıldı ve pladis çatısı altında faaliyetlerine devam ediyor.


 

United Biscuits’in en ünlü markaları arasında McVitie’s, 1839’dan beri faaliyetlerine devam ediyor. Köklü marka, United Biscuits'in 2014 yılında satın alınmasının ardından Yıldız Holding markaları arasına katıldı ve pladis çatısı altında faaliyetlerine devam ediyor.


 

1970’te kurulan ve Türkiye’de perakende dondurulmuş gıda sektörünün ilk şirketi olan Kerevitaş Gıda Sanayi, SuperFresh markasıyla kendi segmentinin lider markası konumunda bulunmaktadır. 
Aytaç Gıda, 1993 yılında Avrupa’nın en büyük entegre et tesisini kurmuş, 2014 yılında Yıldız Holding bünyesine katılmıştır. Aytaç bugün150’ye yakın ürün çeşidiyle tüketicilerin şarküteri alanında tüm ihtiyaçlarına cevap vermektedir. 


 

1953 yılında faaliyetlerine başlayan ve Türkiye’nin en eski şeker fabrikalarından olan Adapazarı Şeker, 24 Kasım 2013 tarihinde Yıldız Holding bünyesine katılmıştır. Yılda 99 bin tonluk kapasiteye sahip olan Adapazarı Şeker kristal toz şeker, yaş küspe ve melas üretimiyle öne çıkmaktadır. 
Türkiye’de donuk unlu mamuller sektöründe faaliyet gösteren Donuk Fırıncılık ürünleri kurabiyeden çöreğe, donuk ürünlerden yarı donuk ürünlere kadar tüm ürün çeşitlerini her aşamada ileri teknoloji kullanarak, maksimum hijyen koşullarında üretiyor, paketliyor, depoluyor ve sevkediyor.

Sektörler

Yıldız Holding’de ana odağımızı Gıda ve Perakende sektörleri oluşturuyor. Global ölçekte faaliyet gösterdiğimiz Gıda sektöründe olduğu gibi Perakende sektöründe de daima liderliği hedefliyor; şirketlerimizi, markalarımızı, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi daha da geliştirmek üzere çalışıyoruz.