Hikayemiz
1944

1944

İlk Bisküvi

Yıldız Holding olarak yolculuğumuz; 1944 yılında, Ülker markasını taşıyan ilk pötibör bisküvinin imalatıyla başladı. Sabri Ülker’in Eminönü Nohutçu Han’da ağabeyi Asım Ülker ve üç çalışma arkadaşıyla birlikte ürettikleri bu bisküvi, kurumsal tarihimize ilk ürün olarak geçti.

1948

1948

İlk Fabrika

Topkapı Takkeci semtindeki Sağmacılar Köyü’nde bir bisküvi fabrikası kurduk. İmalathaneden bu fabrikaya geçişle, bisküvi üretim kapasitemizi önemli ölçüde artırdık.

1965

1965

Ülker Bisküvi Fabrikası Yeni Adresi Topkapı

Döviz tahsisi çıkmasıyla birlikte modern üretim makineleriyle Topkapı Davutpaşa’daki fabrikayı kurduk. Bisküvi üretiminin çeşidinin artmasıyla dağıtım konusunda da yeni düzenlemeler yaptık. Anadolu’da perakendeci esnaftan siparişler alarak, ürünleri nakliye farkı almadan fabrika fiyatına ulaştırdık.

1970

1970

Yatırımlar İstanbul’u Aşıyor

Bisküvi üretimini ilk kez İstanbul dışına taşıdık ve Ankara’da kurduğumuz Anadolu Gıda Şirketi ile üretime başladık. Anadolu Gıda’yı halka açık bir şirket olarak kurup o dönem için bir ilki gerçekleştirdik.

1972

1972

İlk Çikolata

Bisküvi fabrikasındaki bir hatta çikolatalı ürünlerin üretimine başladık.

1974

1974

Çikolatanın da Modern Bir Fabrikası Oluyor

Topkapı Davutpaşa'da bulunan bisküvi fabrikamızın yanında Ülker Çikolata Fabrikası’nı kurduk. Bisküvi çeşitlerinin yanına eklenen çikolata çeşitleri ile ürün gamımızı genişlettik.

İlk İhracat

Ortadoğu pazarlarına 200 bin dolarlık bisküvi ihraç ederek, dünyaya açılmanın ilk adımlarını attık.

İlk Ar-Ge Departmanı

Dünyadaki gelişmelerden geri kalmamak ve uluslararası şirketlerle rekabet edebilmek için ilk Ar-Ge departmanımızı oluşturduk.

1978

1978

Un Üretimi Başlıyor

Bisküvi ve kek ürünlerinin temel hammaddesi olan unun kalitesini garanti altına almak için 1978 yılında kendi unumuzu üretmeye başladık.

1979

1979

Ambalajımız da Farklılaşıyor

Ürünlerimizde kullandığımız polimer ambalajlar ile pazarda atağa kalktık. 1983 yılında da zamanının modern ambalaj malzemesi olan BOPP üretimine yatırım yaptık. Bu yatırımlar, gelecekteki büyük ambalaj grubumuzun ilk sinyalleriydi.

1983

1983

Ambalaj Sektörüne Adım Atılıyor

Ürünlerin uzun süre bayatlamadan hijyenik olarak saklanması için Anadolu Grubu ortaklığı ile Manisa’da Polinas Plastik Ambalaj fabrikası kuruldu.

1984

1984

Topkapı Makine Kuruluyor

Bisküvi ve çikolata için ihtiyaç duyulan üretim makinelerinin grup içinde üretilmesi amacıyla gerekli yatırımları yaparak Topkapı Makine’yi kurduk. Şirket, makine teknolojisindeki üst düzey teknik bilgi ve birikime sahip olarak ihtiyaç duyulan makine ve üretim bandı imalatını üstlendi.

1989

1989

Yıldız Holding Kuruluyor

13 Kasım 1989’da tüm şirketleri holding çatısı altında topladık.

1992

1992

Yağ Sektörüne Yatırım Yapılıyor

Dikey entegrasyonla, büyüme sürecimizin en önemli halkalarından biri olan Besler Gıda’yı kurduk.

1993

1993

Dünya Deviyle Ortaklık

Avrupa’nın en büyük nişasta üreticisi Cerestar Grubu ile ortaklık yaparak Pendik Nişasta’yı kurduk. Bu yatırım; güçlü bir yabancı ortaklığın yanı sıra, dikey entegrasyonumuzu sürdürmemiz için de önemli bir aşamaydı.

Ülkerspor Kuruluyor

1993’te Nasaş’ı alarak Ülkerspor Basketbol Kulübü takımını oluşturduk. Ülkerspor liglerde mücadelesine başladı.

1994

1994

Türkiye’nin Ülker’i 50. Yaşında

50 yıl önce 200 kg bisküvi üreterek yolda çıkan Ülker, 50 yıl sonra 19 şirketten oluşan, 35 ülkeye ihracat yapan ve 3 binden fazla kişiye istihdam sağlayan bir büyüklüğe ulaştı.

1995

1995

Kek Üretimi Başlıyor

Türkiye’nin ilk kek barlarını ve dolgulu keklerini üretmeye başladık.

1996

1996

Süt ve Sütlü Ürünler Endüstrisine Yatırımlar Başlıyor

Ak Gıda fabrikasını kurarak süt ve sütlü ürünler sektörüne de yatırım yapmaya başladık. Bu yatırımla birlikte ‘Ülker İçim’ markası doğdu.

Dağıtım Yeniden Yapılanıyor

Ürün dağıtımında büyük ağırlığı bulunan toptancı kanalının yerine distribütörlük ve plasiyerlik sistemini geliştirdik.

1999

1999

Yurtdışına Yatırımlar Başlıyor

Yurtiçi ve yurtdışında büyüme konusunda önemli adımlar atarak Karaman’da bir bisküvi fabrikası ve Cidde’de bir çikolata fabrikası satın aldık.

2000

2000

Yönetim Yapısı Yenileniyor

Kurucumuz Sabri Ülker, aktif yönetimi kendisinden sonraki kuşaklara devrederek, grubun ‘Onursal Başkanı’ oldu. Altı başkanlık ve icra kurulu oluşturuldu. Holding İcra Kurulu Başkanı Murat Ülker oldu. Yönetimde yeni bir dönem başladı.

Gıda Sektöründe Yeni Ürünler Üretiliyor

Yeni ürünler ve yeni kategorilerde büyüme kararımız sonuç verdi: Sakız, hazır çorba ve pişirmeye yardımcı ürünler pazarına girdik. Bizim Mutfak markası güçlendi

2001

2001

Sakıza Yatırım Yapılıyor

Dönemin en büyük üçüncü sakız üreticisi olan Baycan’ın önemli bir payını satın aldık.

2002

2002

Çamlıca ile Meşrubat Pazarına Giriliyor

2001 yılında Link ile adım attığımız içecek sektöründeki konumumuzu, 2002 yılında geleneksel gazoz markası olan Çamlıca’yı satın alarak güçlendirdik. Ayrıca Della Gıda, içecek üretimine 2002 yılında başladı.

2003

2003

Cola Turka Raflardaki Yerini Alıyor

Della Gıda tesislerinde ürettiğimiz Cola Turka’yı, yüksek ürün kalitesi ve etkili bir pazarlama stratejisi izleyerek tüketiciyle buluşturduk. Lansman sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da dikkat çekti.

Dondurma Pazarına Giriliyor

Dondurma üretimi için kurduğumuz Natura Gıda Golf ile marka dondurma üretimine başladık.

Ülker Bisküvi Halka Açılıyor

Ülker Bisküvi A.Ş., İMKB’de işlem görmekte olan Anadolu Gıda Sanayi A.Ş. ile kendi ismi altında birleşerek halka açıldı.

2004

2004

Hazır Kahve Sektörüne Yatırım Yapılıyor

2003 yılında başladığımız özel aromalı geleneksel Türk kahvesi üretiminden bir yıl sonra, Cafe Crown markasıyla hazır kahve pazarına iddialı bir giriş yaptık. Özellikle 3'ü 1 Arada ürünler piyasada ciddi bir çıkış yaptı.

2005

2005

Kellogg’s ile Ortaklık

Türkiye’de 2005 yılına kadar ithal edilerek pazarlanan dünyanın en büyük ve tanınmış tahıl gevreği üreticisi Kellogg’s ile ortaklık kurduk. Kellogg’s markası, ürünlerde ilk defa başka bir marka ile yan yana yer aldı.

2006

2006

Fenerbahçe Ülker Kuruluyor

Basketboldaki yolculuğumuza, 4 Türkiye Ligi Şampiyonluğu, 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 3 Türkiye Kupası Şampiyonluğu kazanan Ülkerspor’dan sonra Fenerbahçe Basketbol Şubesi ile bir araya gelerek oluşturduğumuz Fenerbahçe Ülker takımı ile devam etmeye karar verdik.

2007

2007

Godiva ve Globalleşme

ABD’li Campbell Soup şirketine ait dünya devi çikolata markası Godiva’yı satın alarak, global düzeyde büyük bir başarıya imza attık. Godiva, globalleşme sürecimizin en önemli halkası oldu.

Çocuklar İçin Futbol

Türkiye Futbol Federasyonu işbirliği ile 2007 yılında HERKESiçinFUTBOL projesini hayata geçirdik.

2008

2008

Yeni Yatırımlar Hız Kesmiyor

Türkiye’nin ilk ambalajlı ekmeği UNO’yu üreten Unmaş ve Komşu Fırın zincirini yöneten Doruk Unlu Mamuller'e ortak olduk. Doğa Çay ve Oba Çay şirketlerini de aynı yıl holding bünyemize kattık. Türkiye’nin ilk dondurulmuş gıda şirketi Kerevitaş’ı gruba katarak bu alana da giriş yaptık.

Ülker Çocuk Sinema Şenliği

Yıldız Holding’in en köklü markasının adını taşıyan ‘Ülker Çocuk Sinema Şenliği’ etkinliğini başlattık. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocuklara Türkiye’nin pek çok ilinde ücretsiz film armağan ettik. Şenlik gelenekselleşti.

2009

2009

Ülker’in 65. Yılı

Lokomotif markamız Ülker’in 65’inci yılını kutladık. Kutlamaların ana fikri, markanın herkesin hayatında mutlu anlar sağlamış olmasından yola çıkarak ‘Hayatı Güzel Kılan Mutlu Bir An’ olarak kurgulandı.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı Kuruluyor

Ulusal ve uluslararası düzeydeki bilimsel çalışmaları, mevzuatları ve uygulamaları takip etmek, toplumun sağlıklı beslenme ve gıdalar hakkında doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması için yapılan çalışmaları desteklemek üzere Sabri Ülker Vakfı’nı kurduk.

Sakız Sektöründe Büyük Bir İşbirliği

Sakızda dünya devi olan Gumlink’le yüzde 50 ortaklık yaparak kurduğumuz Continental Confectionery Company sayesinde Türkiye’nin, Avrupa’nın sakız ve şekerleme merkezi olmasının önünü açtık.

2010

2010

Eckes-Granini Group ile Ortaklık

Avrupa’nın önde gelen meyve suyu üreticisi Eckes-Granini Group ile meyve suyu sektöründe faaliyet gösterecek Yıldız Granini şirketini kurduk.

McCormick ile Ortaklık

Global bir baharat firması olan McCormick ile, yüzde 50-50 ortaklıkla Türkiye’de Yıldız McCormick şirketini kurmak için anlaştık

2011

2011

Yeni Satın Alımlar

Ambalaj sanayinin önemli şirketlerinden İtalyan Nuroll’u satın aldık.
Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı ve Bizim Toptan, yabancı finansal ortaklar ile birlikte Şok Marketleri'nin satın alımını gerçekleştirdi.

SCA Yıldız Kağıt Kuruluyor

İsveçli kağıt hijyen devi SCA ile ortaklık gerçekleştirdik.

Bizim Toptan Halka Açıldı

Organize toptan satış sektöründe faaliyet gösteren Bizim Toptan’ı çok başarılı bir işlem ile halka açtık.

2012

2012

Kurucumuz Sabri Ülker, 12 Haziran 2012 tarihinde vefat etti.

Kurucumuz Sabri Ülker, 12 Haziran 2012 tarihinde vefat etti.

2013

2013

Japon Nissin Foods İle Ortaklık

10'uncu global ortaklık anlaşmamız olan ve Japon Nissin Foods Holdings ortaklığı ile 2012 yılında kurduğumuz Nissin Yıldız Gıda, kuruluşunun birinci yılında ilk ürünü olan Makarneks Çabuk Erişte’yi tüketicilerine sundu. Yıldız Holding'in makarna üretim şirketi Nissin Yıldız Gıda, Bellini Gıda'nın %50'sine ortak olarak faaliyetlerine 2012 yılında başlamıştı.

Aytaç Et Entegre Tesisleri

1995 yılında Çankırı Çerkeş'te kurulan, günümüzün en gelişmiş gıda teknolojisiyle donatılmış tesis olma özelliğini taşıyan Aytaç Et Entegre Tesisleri'ni bünyemize dahil ettik.

Adapazarı Şeker Fabrikası

Türkiye’de anonim şirket statüsünde kurulan ilk şeker fabrikası olma özelliği taşıyan Adapazarı Şeker Fabrikası’nı, 2013 yılında ailemize kattık.

2014

2014

Demet's Candy Company Aramıza Katıldı

Bölgemizin lider gıda ve içecek şirketi olarak, ABD çikolata kaplamalı ürünler pazarının köklü şirketlerinden DeMet’s Candy Company’i satın aldık.

Dünya Devi United Biscuits Yıldız Holding Çatısı Altında

2014 yılı biterken, globalleşme adına son büyük operasyonumuzu gerçekleştirdik. McVitie’s, Jacobs gibi dünyaca ünlü markalara sahip olan, dünyanın altıncı büyük bisküvi üreticisi İngiliz United Biscuits’i bünyemize kattık. Bu işlemle dünyanın üç numaralı bisküvi şirketi konumuna yükseldik.

2016

2016

pladis Kuruldu

İkonik markalarımız Godiva, United Biscuits ve Ülker'i pladis çatısı altında birleştirdik ve global yolculuğumuza emin adımlarla devam ettik.

2018

2018

Şok Marketler A.Ş

Şok Marketler A.Ş, son 10 yılın en büyük halka arzlarından birini gerçekleştirdi ve 18 Mayıs 2018 itibariyle SOKM koduyla Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

2019

2019

LinkedIn Talent Awards 2019 Ödülleri

Yıldız Holding, 500 ve üzeri çalışana sahip şirketlerin LinkedIn üzerindeki işveren markası performansının değerlendirildiği LinkedIn Talent Awards 2019 Ödülleri’nde, "Best Employer Brand- En İyi İşveren Markası” kategorisinde birinci oldu.

2020

2020

Yıldız Holding’de Görev Değişimi

Yıldız Holding'de, üst düzey görev değişimi yapıldı. Murat Ülker, 20 yıldır sürdürdüğü Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Ali Ülker'e devretti.

2021

2021

Ülker Milli Takımların Sponsoru Oldu

Ülker, Türkiye Futbol Federasyonu’yla imzaladığı anlaşmayla, 5 yıl süreyle Erkek Milli Takımların resmi, Kadın Milli Takımlar ve eMilli Takımlarının da ana sponsorluğunu üstlendi.

Yıldız Holding Kadın Platformu Kuruldu

Yıldız Holding, tüm şirketlerinde fırsat eşitliği kültürünü daha güçlü ve daha kalıcı bir yapıya dönüştürecek önemli bir adım atarak Yıldız Holding Kadın Platformu’nu hayata geçirdi.

Yıldız Holding, En Gözde Şirketler Arasında

Yıldız Holding, on binlerce gencin katılımıyla gerçekleştirilen En Gözde Şirketler araştırmasında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da holdingler kategorisinde ikinci sırada yer aldı. 

Penta Teknoloji Halka Açıldı

Bilgisayar, yazılım, baskı çözümleri, sunucu, veri depolama ve ağürünleri başta olmak üzere, 30 yılı aşkın süredir bilgi teknolojileri ürünlerinin dağıtımını gerçekleştiren Penta Teknoloji’nin halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı.

2022

2022

Yeni Teknoloji Şirketi Kuruldu

Grup bünyemizdeki dijital uygulamalarımızın yazılım geliştirme yolculuklarına destek olmak ve yenilikçi çözümler üretmek üzere hayata geçirdiğimiz Yıldız Tech kuruldu.

Kerevitaş ve Besler, Kerevitaş Çatısı Altında Birleşti

Kerevitaş operasyonel sadeleşmeyi sağlamak amacıyla paylarının yüzde 100’üne sahip olduğu Besler ile Kerevitaş çatısı altında birleşti.