harvard3.jpg

SABRİ ÜLKER MERKEZİ

Yıldız Holding’in toplum sağlığının geleceğine yönelik hayata geçirdiği projeler kapsamında Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi 2015 yılında ismini almıştır. Prof. Dr. Hotamışlıgil liderliğinde genetik ve metabolik hastalıkların oluşmasını önlemek adına kurulan Sabri Ülker Merkezi hem Türkiye’den hem dünyadan bilim adamlarına ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra Merkez dünyanın en önde gelen bilim insanları ile genç kuşak araştırmacıları bir araya getirmek ve en yeni bilimsel gelişmeler hakkında fikir alışverişi ve işbirliği olanakları yaratmak için İstanbul ve Boston’da dönüşümlü üst düzey sempozyumlar düzenliyor.

Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu adı altında düzenlenen sempozyum serisinin ikincisi 29-30 Mayıs 2018 tarihinde Harvard Üniversitesi’nde, Sabri Ülker Vakfı’nın ev sahipliğinde yapıldı.

Aralarında Nobel Bilim Ödülü sahibi konuşmacıların yer aldığı Sempozyumda, kronik hastalıklarla mücadelede son dönem çalışmalar paylaşıldı.

Sabri Ülker Merkezi’nin çalışmalarında; yediğimiz besinlerin hücrelerimizde nasıl kullanıldığından, hastalıklar arasındaki ilişkisine kadar pek çok konuda araştırma yapılıyor.

Şişmanlık, diyabet, kalp-damar hastalıkları ve beraberinde ortaya çıkan rahatsızlıkların önlenme ve tedavisine yönelik uygulamalardaki son gelişmelere yer veriliyor.  Merkezde yapılan araştırmalar, bilim dünyasının prestijli yayınlarından Nature Medicine, Cell Metabolism ve Science gibi dergilerde yayınlanmaya devam ediyor.   

Sabri Ülker Merkezi’nin tüm iletişim çalışmaları Sabri Ülker Vakfı tarafından yürütülmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın:

http://sabriulkerfoundation.org/TR/