SABRİ ÜLKER GIDA ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ VAKFI

2009 yılında çalışmalarına başlayan Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı; gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Toplumu güncel sağlık konularında bilgilendirmek hedefiyle yola çıkan Vakıf, toplumun sağlıklı beslenme ve gıdalar hakkında doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması için üniversiteler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışıyor. Vakfın tüm çalışmaları; her biri ülkemizin ve dünyanın gıda, beslenme ve sağlık konularında uzman, akademik kariyer ve tecrübesi olan, bilimsel tarafsızlığı ile öne çıkan bilim insanlarından oluşan Bilim Kurulu tarafından yürütülüyor.

Daha fazla bilgi için: sabriulkervakfi.org

 

VAKFIN FAALİYETLERİ

YEMEKTE DENGE PROJESİ 2014 - 2015 DÖNEMİ

Yemekte Denge Projesi Türkiye’nin en kapsamlı ve sürdürülebilir temel beslenme eğitim projesi olması hedefiyle hazırlanmış bir proje olarak bu sene 4. yılına giriyor. Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı’nın bağımsız Bilim Kurulu üyelerinin yurtdışında kabul gören beslenme eğitimlerini esas alarak ülkemize uyarladığı proje, ilk defa 2011-2012 eğitim ve öğretim döneminde ilkokullarda pilot olarak uygulandı.

Proje bugün İstanbul, İzmir, Trabzon, Gaziantep, Kayseri, Antalya, Sinop, Erzurum, Aydın, Kahramanmaraş’ın bulunduğu 10 ilde toplam 1 milyon öğrenci ve ebeveyne ulaşıyor.

Proje kapsamında ilk defa 2014 yılında çocukların yanı sıra velilere de beslenme eğitimi verilmesi için farklı programlar hayata geçirildi.

BESLENME VE SAĞLIKLI YAŞAM ZİRVESİ

Toplumun gıda ve sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmesini hedefleyen vakıf, alanının uzman isimlerini 2013 yılı Nisan ayında düzenlediği I. Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Zirvesi’nde bir araya getirdi. Zirvede Türkiye’den ve dünyadan bilim insanları, beslenme ve gıda güvenliği, dünyadaki yeni trendler ile bu alandaki yeni politikalar üretilmesi konusundaki temel yaklaşımları tartıştı.

2. Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Zirvesi ise 7 Mayıs 2014 tarihinde düzenlendi. Zirvenin teması, “Her şey daha iyi bir yaşam için” olarak belirlenirken, zirveye T.C. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katılarak hükümetin beslenme ve gıda alanlarındaki stratejilerini anlattı.

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in yanı sıra, Loughborough Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ronald Maughan ve Leeds Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Edward Blundell’in katıldığı zirvede, uluslararası camiada son dönemde gıda ve sağlıklı bir yaşamda fiziksel aktivitenin önemine değinen çalışmalar paylaşıldı.