header.png

SABRİ ÜLKER VAKFI

Türk Gıda sektörünün duayeni Sabri Ülker anısına kurulmuş ve misyonunu Sabri Ülker’in hayat felsefesinden derleyen Vakıf, toplumu beslenme ve sağlık alanlarında bilimsel ve güvenilir bilgi ile aydınlatmak üzere faaliyetlerini sürdürüyor. Avrupa Beslenme Vakıfları İletişim Platformu’nun Türkiye’den tek üyesi olan Vakıf, 2009 yılından bu yana topluma sağlıklı yaşam ve beslenme konularında güvenilir bilimsel bilgiyi ulaştırmakta ve dünya genelinde referans kabul edilen kurumlar ile işbirliği içinde; alanında uzman, tamamen bağımsız Bilim Kurulu tarafından Türkiye’nin referans kurumu olma hedefiyle yoluna devam ediyor.

 

VAKFIN FAALİYETLERİ

 

Proje ve Etkinlikler

Yemekte Denge Eğitim Projesi

Vakfın, eğitim başlığı altında hayata geçirdiği Yemekte Denge Eğitim Projesi, T.C Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile ortak yürütülen en kapsamlı ve sürdürülebilir beslenme eğitim projesi olarak, 7. yılında toplam 6 Milyon öğrenci, ebeveyn ve öğretmene ulaşıyor.

Proje, 2017-2018 eğitim döneminde, okul öncesi ve İlkokul 1-2-3-4.sınıf düzeyinde yürütüldü ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yenilenen öğretim programında Hayat Bilgisi dersi altında ana mesajlarına yer verildi, böylelikle tüm Türkiye’de çocuklarla buluştu.

2017 – 2018 Eğitim – Öğretim yılında öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimlerini teşvik amacıyla ‘’hizmet içi eğitim’’ formatında Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile düzenlenen “Okul Tabanlı Sağlıklı Beslenme Eğitimi” ile 1.000 öğretmene ulaşıldı.

Her eğitim öğretim dönemi için yenilenen Yemekte Denge Eğitim Projesi eğitim materyallerine 2017-2018 döneminde yeni bir materyal eklendi. Rengârenk ve sürükleyici kurgusuyla dikkat çeken “Küçük Şefler Restoranı” adlı bir hikâye kitabı 500.000 öğrenci ile buluştu.  

BESLENME VE SAĞLIKLI YAŞAM ZİRVESİ

Araştırma başlığı altında iki senede bir düzenlenen Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirve’si kapsamında dünyaca ünlü bilim insanları bir araya gelerek beslenme ve sağlıklı yasam alanlarındaki en son gelişmeleri gündeme taşıyor. 2017 yılında "Yeme Davranışının Sağlık Etkileri" temasıyla yapılan zirvede Purdue Üniversitesi Beslenme Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Richard Mattes, Colorado Üniversitesi Pediyatri ve Tıp Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr James Hill, Oxford Üniversitesi Gastrofizik Prof. Charles Spence gibi önemli isimler yer aldı.

Sabri Ülker Bilim Ödülü

“Beslenme, araştırma, eğitim programları ve diğer girişimleri destekleme” hedefiyle düzenlenen Sabri Ülker Bilim Ödülü “Beslenme, Metabolizma ve Toplum Sağlığı” temasıyla, toplum sağlığına katkı sağlamayı hedefleyen projeleri ödüllendiriyor. Ödülün bu yılki sahibi “Hastalıklarda Kök Hücrelerin Diyetle Kontrolü” başlıklı projesiyle Massachusetts Institute of Technology (MIT) Kanser Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Yılmaz’ın oldu. 

Bilim Bunu Konuşuyor Platformu

Sabri Ülker Vakfı, uluslararası referans kurumlar ile işbirliği içinde yürüttüğü “Bilim Bunu Konuşuyor” platformu aracılığıyla sağlık ve beslenme alanlarındaki bilimsel ve en güncel bilgileri kamuoyuyla paylaşarak, bu alanlarda bilgi kirliliğinin önlenmesi için çalışmalar yürütüyor. Türkiye’nin Sağlık ve Beslenme Alanlarında İlk Dijital Bilimsel Bilgi Platformu aracılığıyla bilimsel süzgeçten geçirilen bilgiler, tarafsız bir yorum ve anlaşılır bir dille köşesinde topluma sunuluyor.

Beslenme ve Sağlık İletişimi Programı

Sabri Ülker Vakfı, eğitim programıyla, uluslararası bilim insanları ile iletişimcileri bir araya getirerek, sağlık haberciliğinde kamuoyunun bilimsel bilgi ile aydınlatılmasının önemine dikkat çekiyor ve tarafları aynı masanın etrafında pratiğe davet ediyor.  Türkiye’nin ilk uluslararası sertifikalı beslenme ve sağlık iletişim programına katılan iletişimciler, eğitimlerini Almanya’nın önde gelen beslenme topluluğu Society of Nutrition and Food Science (Avrupa Beslenme ve Gıda Bilimi Topluluğu) tarafından verilen sertifikayla tamamlıyor.

 

ORTAK PROJELER

Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu

Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu ile dünyaca ünlü bilim insanları iki yılda bir Sabri Ülker Vakfı’nın ev sahipliğinde bir araya geliyor. Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu dünyada en önde gelen bilim insanları ile genç kuşak araştırmacıları bir araya getirmek ve en yeni bilimsel gelişmeler hakkında fikir alışverişi ve işbirliği olanakları yaratmak için düzenleniyor.

Marmara Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi

Sabri Ülker Vakfı toplum sağlığının geleceği için, Türkiye’nin saygın üniversitelerinden  Marmara Üniversitesi ile önemli bir işbirliği gerçekleşti. 7 Haziran 2018 tarihinde imzalanan protokol ile Marmara Üniversitesi Sabri Ülker Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ilk adımları atılmış oldu. Marmara Üniversitesi Sabri Ülker Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin çalışmalarına en kısa sürede başlaması hedefleniyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın:

http://sabriulkerfoundation.org/TR

 

Sosyal Medya Hesaplarımız