yemekte-denge.jpg

YEMEKTE DENGE PROJESİ

Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların dengeli beslenmenin önemini kavraması ve sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmeleri için Türkiye’nin en sürdürülebilir beslenme eğitimini hayata geçiren Sabri Ülker Vakfı, Yemekte Denge Eğitim Projesi ile çocuklara ulaşıyor. Kaliteli, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için yeterli ve dengeli beslenmek gerekiyor. Bu alışkanlığı küçük yaşlarda edinmek de sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlıyor.

Sabri Ülker Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Yemekte Denge Eğitim Projesi” kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 10 farklı ilinde 6-10 yaş arasındaki 1,5 milyon okul öncesi ve ilköğretim öğrencisi, öğretmen ve veliye ulaşıldı. Projede “Dengeli bir şekilde her şeyi yiyebilirsin. Tek yapman gereken dengeyi nasıl kuracağını öğrenmek” ana mesajı ile çocukları sağlıklı bir yaşama hazırlayacak 5 temel mesaj yer alıyor:

  1. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek, hastalıklara yakalanmayı önlemek ve yaşam kalitesini yükseltmek için besinleri, vücudun ihtiyacı olduğu kadar ve uygun zamanlarda yemektir. Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanların beslenme şekilleri de farklı olabilir. 
  2. Sağlıklı ve aktif bir yaşam için besinlere ihtiyaç duyarız. 
  3. Sağlıklı beslenme, “Sağlıklı Beslenme Tabağındaki besinlerin yeterli ve dengeli tüketilmesiyle olur.” 
  4. Aktif olmak, spor yapmak sağlığımızı korur ve geliştirir. 
  5. Sağlığımızı korumak ve aktif bir yaşam için beslenme ve hijyen kurallarına dikkat etmek önemlidir.

 

Tüm bu temel mesajlar eğlenceli posterler, eğitici kartlar ve interaktif oyunlar ile www.yemektedenge.org adresinde yer alıyor.