sanat.jpg (1)

Sanat

Kültür ve sanat faaliyetlerinin toplumun geniş kesimleri için erişilebilir olmasını sağlayacak projelerde yer alıyoruz. Sanat alanında gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ve desteklediğimiz sanat platformları ile hedefimiz toplumu sanatla iç içe tutmak, çocukları küçük yaşta sanatla tanıştırmak. Çünkü; sanatın bireylerin gelişimine ve estetik bakış açısı kazanmalarına yapacağı olumlu etkiyi önemsiyoruz.

Hem çağdaş hem de klasik sanata verdiğimiz destekle Türkiye’de sanat platformlarının çoğalmasına, kalıcı olmasına ve daha çok insana ulaşmasına ön ayak oluyoruz.


Yıldız Holding Sanat Koleksiyonu
Yirmi yıl boyunca çeşitli müzayede ve sergilerden alınan, 1000'i aşkın eserin yer aldığı resim ve hat koleksiyonumuz hem Çamlıca Seminer Salonu’nda hem de şirketlerimizin ofislerinde sergileniyor.

Ülker Çocuk Sanat Atölyesi
Sanat sevgisi ve fuar, sergi, müze gezme alışkanlıkları küçük yaşta kazanılıyor. Bu sebeple yetişkinler için desteklediğimiz tüm sanat platformlarında Ülker markasıyla çocuklar için de bir pencere açmaya özen gösteriyoruz. Bu bağlamda 2011 yılında bir sanat fuarı kapsamında açılan Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, Türkiye’de yetişkinler için düzenlenen bir sanat platformunda  açılan ilk çocuk atölyesi oldu. Her geçen sene büyüyen, özel işbirliklerine imza atan ve  içeriği genişleyen ve atölye bugün 4. yılında 13 bin çocuğu sanat ile buluşturdu.

İstanbul Modern’de “SİZİN PERŞEMBENİZ”
Toplumsal gelişmenin bir parçası olan sanatı ulaşılabilir kılmak hedefimizden yola çıkarak, Türkiye’nin sayılı müzelerinden İstanbul Modern ile “Sizin Perşembeniz” projesini başlattık. Proje sayesinde İstanbul Modern her Perşembe kapılarını tüm ziyaretçilerine ücretsiz açıyor. Böylece sanatseverler, 10.00 - 20.00 saatleri arasında İstanbul Modern’deki tüm sergileri ücretsiz olarak gezebiliyor, etkinliklere katılabiliyor, film gösterimlerini izleyebiliyor.

“Sizin Perşembeniz Sanatçı Atölyeleri” de sanatseverler için ücretsiz açılıyor. Böylece, sanata gönül veren herkes, sanatçılarla söyleşilere ve çeşitli uygulamalara katılabiliyor, onlarla birlikte üretmenin keyfini deneyimleme fırsatı bulabiliyor.

Sizin Perşembeniz programını takip etmek için tıklayınız....

Venedik Bienali
Bir yüzyılı aşkın bir süredir düzenlenen Venedik Bienali, dünyanın en seçkin kültürel kurumlarından biri olarak kabul ediliyor.

1991'den bu yana Venedik Bienali'ne katılan Türkiye, 2003 yılından beri yan etkinlikler kapsamında bienalin farklı alanlarında değişik sergi ve enstalasyonlar düzenliyor. Türkiye Pavyonu, 2007 yılından 2013 yılına dek, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, sponsor desteğiyle, TC Dışişleri Bakanlığı himayesinde ve T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu’nun katkılarıyla gerçekleştirildi.

2014 yılında ise, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve Yıldız Holding’in de aralarında bulunduğu 21 destekçinin katkılarıyla Türkiye, Venedik Bienali’nde 20 yıllık kalıcı bir mekana sahip oldu. 2014-2034 yıllarında kullanılacak bu mekan sayesinde Türkiye hem mimarlık hem de sanat bienallerine katılacak.

Baksı Müzesi Çocuk Etkinlikleri Destekçisi
Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın kurucusu olduğu Baksı Müzesi, 2010 yılında Bayburt’un Bayraktar köyünde açıldı. Baksı Müzesi, yoğun göç veren Bayburt’ta tersine göçü başlatacak çalışmalar yapıyor, gelenek-gelecek ve süreklilik bağlantılarını kuruyor, bu bağları istihdam-beklenti ve moral unsurları ile güçlendiriyor. Müze bir yandan kadın istihdamı projelerini uygulamaya koyarken, bulunduğu bölgede özel yetenekli çocukları tespit edip, Yıldız Holding olarak desteklediğimiz burslarla eğitimlerine katkıda bulunuyor, özellikle tasarım, sanat ve kültür alanlarında gelişmeleri için projeler uyguluyor.

SAHA Derneği
SAHA Derneği, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Yıldız Holding’in de destekçileri arasında bulunduğu dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmayı amaçlıyor ve bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. SAHA, çağdaş sanat alanında faaliyet gösteren sanatçı, küratör, sanat tarihçisi ve eleştirmenlerin eğitim ve üretim ortamlarını ve uluslararası ağlarla etkileşimlerini geliştirmeyi hedefliyor.