sanat.jpg (1)

Sanat

Yıldız Holding Sanat Koleksiyonu 

Yirmi yıl boyunca çeşitli müzayede ve sergilerden alınan, 1000'i aşkın eserin yer aldığı resim ve hat koleksiyonumuz hem Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salonu’nda hem de şirketlerimizin ofislerinde sergileniyor.

Koleksiyonumuzda bulunan sanat eserlerinden derlenen özel seçkiler, Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen sergiler aracılığıyla belirli dönemlerde tüm sanatseverlere açılıyor. 

 

Yıldız Sergi Salon’unda sergilenen Eserler ve Sanatçıları

“Ekrem Hakkı Ayverdi’nin Kalem Güzelleri” Hat Sergisi- 3 Mayıs-26 Temmuz 2019

Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salonu, Ramazan ayı vesilesiyle 3 Mayıs-26 Temmuz 2019 tarihleri arasında ünlü Mimar ve Sanat Tarihçisi merhum Ekrem Hakkı Ayverdi’nin geleneksel Türk-İslam sanatının en nadide örneklerini sanat severlerle buluşturan “Ekrem Hakkı Ayverdi’nin Kalem Güzelleri” hat sergisine ev sahipliği yaptı.

Prof. hc. Uğur Derman ve Dr. Şebnem Eryavuz’un küratörlüğünü üstlendiği sergide, 16 ve 19. yüzyıl arası dönemin tarihimize mâl olmuş ünlü hattatları; Şeyh Hamdullah, Ahmet Karahisari, Hafız Osman Efendi, Mahmut Celaleddin, Sami Efendi, Mehmet Şevki Efendi, Aziz Efendi gibi üstatların eserleriyle birlikte değerli hat levhaları, Kur’ân-ı Kerim, murakka, Delâilü’l-Hayrât, karalama, meşk, yazı kalıpları ve takımlarından oluşan toplam 92 eser yer aldı.

 

Burhan Doğançay - "İmgeler ve Göstergeleriyle Burhan Doğançay"

Mavi Senfoni’nin de aralarında bulunduğu Burhan Doğançay’ın eserlerinden oluşan özel bir seçki ziyarete açıldı. Yıldız Holding Sergi Salonu'nda 18 Kasım 2016 tarihine kadar açık olan sergide ressam Burhan Doğançay'a ait Türk çağdaş sanatının tüm dünyaya duyurulması adına büyük önem taşıyan Mavi Senfoni'ye ek olarak, "Kurdeleler", "Çerçeveli Duvarlar", "Çifte Gerçeklik", "Formula I" ve "Grego" serilerinden on dokuz resim sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergide ayrıca "Kurdeleler" serisinden bir Aubusson duvar halısı, Yahşi Baraz objektifinden on sekiz adet portre ve atölye fotoğrafı ile 1977 yılından bir adet sergi afişi de yer aldı.

 

Devrim Erbil- Devrim Erbil’in İstanbul’u

Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salonu’nda 8 Şubat- 10 Mart 2017 tarihleri arasında Devrim Erbil’in 80. yaş günü kutlamaları kapsamında "Devrim Erbil'in İstanbul'u" adlı sergiye ev sahipliği yaptı.  Yağlıboya resimler,  ahşap rölyefler,  el dokuması kilim ve halıların bulunduğu serginin odak noktasını Haliç, İstanbul Boğazı, Tarihi Yarımada ve Haydarpaşa gibi coğrafi ve tarihi İstanbul simgeleri oluşturuyor Toplam 21 eserin yer aldığı sergide, Devrim Erbil’in 2017’de tamamladığı son eserlerinden “İstanbul Üçlemesi” adlı yapıt da ilk kez sanatseverlerle buluşturdu.

 

Ekrem Yalçındağ- Renk Doğa, Ornament ve Öteki Şeyler Üzerine

Ekrem Yalçındağ'ın son dönem eserlerinden oluşan "Renk, Doğa, Ornament ve Öteki Şeyler Üzerine" isimli sergi 20 Mart Pazartesi günü Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salonu’nda açıldı. Sergide, sanatçının son dönemde ürettiği büyük ebatlı tabloları ve sergi salonunun fuayesi için özel olarak hazırladığı duvar kağıdı ve resimlerinden oluşan enstalasyon çalışması yer aldı. Resimlerinde desen-motif, renk, boya, kompozisyon, el işçiliği, zaman, yüzey ve sürecin iç içe geçtiği sanatçı, her elemanı tek tek ele alıp, ayrıştırarak düzenliyor.

 

Naciye Şubaşı- Aşk

Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salonu, 29 Mayıs – 7 Temmuz tarihleri arasında tezhip sanatçısı Naciye Subaşı'nın eserlerinden oluşan "Aşk' adlı sergisine ev sahipliği yaptı.

Türk Tezhip ve kalem işi sanatlarında Osmanlı klasik üslubunu yeni bir anlayışla yorumlayıp günümüze taşımaya çalışan sanatçı, eserlerinde klasik çizgileri modern ve özgün biçimlerle yorumluyor. Tezhipte kendine has kabartma süsleme tekniğini kullanan Naciye Subaşı, bu özel sanata  kazandırdığı yeni tekniklerle tanınıyor

 

Esmaü’n Nebi” Hat Sergisi – 21 Mayıs – 3 Eylül

Hz. Muhammed’in (SAV),  104 ismini ve sıfatlarını içeren hat sergisi “Esmaü’n Nebi”, Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salonu’nda 21 Mayıs – 3 Eylül 2018 süresiyle ziyarete açıldı. Hat sanatçısı Ferhat Kurlu, Tezhip sanatçıları Numan Aydın ve Deniz Akın tarafından geleneksel hat sanatı ile kaleme alınan sergi, Hz. Muhammed’in (SAV) isim ve sıfatlarını dijital platforma taşıyan ilk sergi olma özelliğini de taşıyor.

Sergide, Hz. Muhammed’in (SAV) yaratılış güzelliklerini anlatan 104 ismine büyük bir hat levha üzerinde bir arada yer verilirken, isim ve sıfatların her biri için ayrı ayrı dijital tasarımlar yapıldı ve 104 farklı ekrana yansıtıldı.

 

Yıldız Holding- Contemporary İstanbul Sponsorluğu

Yıldız Holding olarak Contemporary İstanbul’un sponsorlarından biri olarak 2011 yılından bu yana her yıl daha da zenginleşen içeriği ile yaklaşık 17.000 çocuğu sanatla buluşturduk. Ülker Çocuk Sanat Atölyesi sayesinde de çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çalışıyoruz. Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, her geçen yıl zengin içeriklerle daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

 

Venedik Bienali Türk Pavyonu sponsorluğu

2014 yılında ise, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve Yıldız Holding’in de aralarında bulunduğu 21 destekçinin katkılarıyla Türkiye, Venedik Bienali’nde 20 yıllık kalıcı bir mekana sahip oldu. 2014-2034 yıllarında kullanılacak bu mekan sayesinde Türkiye hem mimarlık hem de sanat bienallerine katılacak.

 

Ülker’in Sanata Katkısı

Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

Çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmek için gerekli cesareti bulmasında sanatın çok önemli bir görevi olduğunu düşünüyoruz. Tıpkı spor gibi sanatın da çocuğun kendini ifade edebilmesinin en önemli araçlarından biri olduğuna, kendini ifade edebilen bireyin ise mutlu bir toplumun ve mutlu bir geleceğin temelini oluşturduğuna inanıyoruz. Ülker olarak mutluluğun yollarından birinin sanattan geçtiğini biliyor, çocuklarımızın genç yaşta sanatla tanışmasını mümkün kılan projelere destek oluyor, kaynak ayırıyoruz.

Çocukları erken yaşta sanat ile buluşturmanın, sanatı onların günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmenin çocukların hayal gücü ve estetik duygularının gelişimine katkısının çok büyük olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda, çocuklarımızın küçük yaşta sanat sevgisi kazanması ve sanatsever bireyler olması için Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’ni kurduk.

Art Beat İstanbul Güncel Sanat Fuarı’nda 2011 yılında kapılarını açan atölyemiz aracılığıyla, her yıl farklı platformlarda binlerce çocuğun çağdaş sanatla tanışmasını sağlıyoruz. Bu atölyelerde çocuklara ayrıca dönemin ünlü sanatçılarıyla buluşma ve onların sanatsal birikimlerinden yararlanma imkânı da sunuyoruz.

Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, her yıl daha da zenginleşen içeriği ile yaklaşık 16.000 çocuğu sanatla buluşturdu.

 

İstanbul Modern’de Sizin Perşembeniz

Toplumsal gelişmenin bir parçası olan sanatı ulaşılabilir kılmak hedefimizden yola çıkarak, 2014’ten bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi ile Sizin Perşembeniz projesini Ülker olarak yürütüyoruz.

 

Baksı Müzesi Ücretsiz Salı Günü Desteği 

2010 yılında Bayburt’ta açılan ve kısa sürede gelişerek Avrupa’nın en iyi müzesi ödülüne layık görülen Baksı Müzesi ile Ücretsiz Salı Günü projesini Ülker olarak hayata geçiriyoruz.