turmepa.jpg

TURMEPA SABRİ ÜLKER ÇEVRE ÖDÜLÜ

İşimizi sürdürürken, çevreye saygılı üretim faaliyetinin yanı sıra, çevre sorunlarını iyileştirecek çalışmalara da destek oluyoruz. TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü’yle çevre konusunda üretilen projelerin ödüllendirerek, hayata geçirilmesine katkıda bulunuyoruz.

Kurucumuz ve onursal başkanımız Merhum Sabri Ülker'in çevreye olan duyarlı bakış açısını devam ettiriyoruz. Su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için TURMEPA işbirliğiyle bu alandaki projeleri ödüllendiriyoruz.

2013 yılının kazananı Kaynayştır Projesi oldu

TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü ilk yılında atıkların kaynağında ayrıştırılarak yüzde 100 geri dönüşümünü sağlayacak Kaynayştır Projesi’nin oldu.

Kaynağında ayrıştırma anlamına gelen "Kaynayştır Projesi" evlerde, sitelerde, okullarda veya hastane gibi toplu yaşam alanlarında cam, plastik, kağıt, sıvı yağ ve evsel atığın ayrıştırılmasını sağlayacak bir otomasyon sistemi kurulmasını amaçlıyor.

Kaynayştır projesi bugün marka şehirler oluşturmak isteyen belediyelerle imzalanan protokollerle hayata geçiyor. Aynı zamanda özel sektörde 3 ayrı İmar Projesi’nde Kaynayştır sistemi kurularak, atıkların kaynağında ayrıştırılması hedefleniyor.

2. Turmepa Sabri Ülker Çevre Ödülü’nü Akıllı Sulama Sistemi Aquatik Projesi kazandı

TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü 2014’te ikinci kez sahibini buldu. İlk yılda 200’ün üzerinde başvuru alan yarışmaya 2014 yılında 500'ün üzerinde başvuru oldu. Ödül, Harran Ovası’nda dengesiz sulamadan kaynaklanan çölleşmeyi engellemek için geliştirdiği “Akıllı Sulama Sistemi - AQUATİK” Projesi ile GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü mühendisi Murat Aydoğdu’ya verildi.

Tarlalara yerleştirdiği alıcılardan topladığı verileri radyo frekansları aracılığı ile merkezi bilgisayarlara aktaran ve toprağın, nem, tuz ve sıcaklığını ölçen AQUATİK, tarlaya gitmeden ürünün zamanında ve yeterli ölçüde sulanmasına imkan tanıyor.


Detaylı bilgi için : www.turmepa.sabriulker.com.tr/