turmepa.jpg

SABRİ ÜLKER ÇEVRE ÖDÜLÜ

İşimizi sürdürürken, çevreye saygılı üretim faaliyetinin yanı sıra, çevre sorunlarını iyileştirecek çalışmalara da destek oluyoruz. Sabri Ülker Çevre Ödülü’yle çevre konusunda üretilen projelerin ödüllendirerek, hayata geçirilmesine katkıda bulunuyoruz.
Kurucumuz ve onursal başkanımız Merhum Sabri Ülker'in çevreye olan duyarlı bakış açısını devam ettiriyoruz. Sürdürülebilir çevre ve su kaynaklarının korunması için TURMEPA işbirliğiyle bu alandaki uygulanabilir projeleri ödüllendiriyoruz.

SABRİ ÜLKER ÇEVRE ÖDÜLÜ 2020 ADAYLARINI ARIYOR

Yıldız Holding ve DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın, gelecek kuşakların ihtiyaç duyacağı kaynakların varlığını ve kalitesini tehlikeye atmadan, bugünün ve yarının çevresini oluşturan tüm çevresel değerlerin, her alanda korunması ve geliştirilmesi hedefiyle oluşturduğu “Sabri Ülker Çevre Ödülü” 4. kez sahibini arıyor.
“Yarınlar Seninle Yaşayacak” sloganıyla yola çıkılan Sabri Ülker Çevre Ödülü’nde bu yılki tema, “Çevre ve İnsan” olarak belirlendi. Yarışmaya başvuran projeler, Sıfır Atık yaklaşımı ve sürdürülebilirlik prensibi kapsamında su ve doğal kaynak kullanımı, karbon ve enerji yönetimi, atık yönetimi, biyo-çeşitliliğin korunması, iklim değişikliği ve gezegen sağlığı konu başlıkları altında değerlendirilecek.

2013 yılının kazananı Kaynayştır Projesi oldu
Sabri Ülker Çevre Ödülü ilk yılında atıkların kaynağında ayrıştırılarak yüzde 100 geri dönüşümünü sağlayacak Kaynayştır Projesi’nin oldu.
Kaynağında ayrıştırma anlamına gelen "Kaynayştır Projesi" evlerde, sitelerde, okullarda veya hastane gibi toplu yaşam alanlarında cam, plastik, kağıt, sıvı yağ ve evsel atığın ayrıştırılmasını sağlayacak bir otomasyon sistemi kurulmasını amaçlıyor.
Kaynayştır projesi bugün marka şehirler oluşturmak isteyen belediyelerle imzalanan protokollerle hayata geçiyor. Aynı zamanda özel sektörde 3 ayrı İmar Projesi’nde Kaynayştır sistemi kurularak, atıkların kaynağında ayrıştırılması hedefleniyor.

2. Sabri Ülker Çevre Ödülü’nü Akıllı Sulama Sistemi Aquatik Projesi kazandı
Sabri Ülker Çevre Ödülü 2014’te ikinci kez sahibini buldu. İlk yılda 200’ün üzerinde başvuru alan yarışmaya 2014 yılında 500'ün üzerinde başvuru oldu. Ödül, Harran Ovası’nda dengesiz sulamadan kaynaklanan çölleşmeyi engellemek için geliştirdiği “Akıllı Sulama Sistemi - AQUATİK” Projesi ile GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü mühendisi Murat Aydoğdu’ya verildi.
Tarlalara yerleştirdiği alıcılardan topladığı verileri radyo frekansları aracılığı ile merkezi bilgisayarlara aktaran ve toprağın, nem, tuz ve sıcaklığını ölçen AQUATİK, tarlaya gitmeden ürünün zamanında ve yeterli ölçüde sulanmasına imkan tanıyor.

3. Sabri Ülker Çevre Ödülü, Hydromx Enerji Tasarrufu Projesi’nin oldu
3.Sabri Ülker Çevre Ödülü’nü enerji tasarruf sıvısı olan ve ısı aktarımını geliştirmek için Nano-TermoTM teknolojisini kullanan Hydromx Enerji Tasarruf Projesi kazandı. Başvuru kriterlerini yerine getiren 274 proje arasından seçilen Hydromx, kapalı devre ısıtma ve soğutma sistemlerinde suyun yerine kullanılarak, ısı transfer verimliliğini arttırıyor ve böylece enerji tüketimi ve karbon salımında %35 azalma sağlıyor.
Isı transferinde fark yaratan teknolojisi ile dünyada ilk ve tek patentli enerji tasarruf solüsyonu olan Hydromx, içerisindeki formül ile termal performansı ve enerji etkinliğini iyileştiriyor.

Detaylı bilgi için: http://www.sabriulkercevreodulu.com/