Faaliyet Alanlarımız

GIDA

Tek çeşit bisküviden 300 markaya

Hammadde Alımı Bisküvi Üretim kapasitesi Facebook'ta Ülker ve Markalarının Abonesi


Yıldız Holding’in gıda sektöründeki hikâyesi bisküviyle başladı. İlk fabrika, ilk marka, ilk dağıtım, ilk satış velhasıl bütün ilkler bisküvinin üzerinden yükseldi. Ülker Bisküvi ile başlayan ‘usta üreticilik’ yine efsanevi Ülker markasıyla adlandırılan Ülker Çikolata ile devam etti. Ülker marka bisküvi ve çikolataları, Türkiye gıda sanayinde öncü ve lider tanımlamalarıyla ifade ediliyor. Birbirinden lezzetli ürünleriyle de tüketicisinin gönlünde yer alıyor. Bisküvi, çikolata ve kek kategorisi, holdingin tüm gıda işinin yüzde 23’ünü oluşturuyor. 

Ülker markalı ilk bisküvinin üretilmesinin 50. yılı olan 1994, Yıldız Holding'in gıda sektöründe genişleme adımları atmaya başladığı yıl oldu. Bir yıl önce temeli atılan yağ fabrikasından çıkan 'Bizim Yağ' markalı ürünler Yıldız Holding için milat oldu. Bu adım holdingin sadece ‘bisküvi ve çikolatacı’ olarak kalmayacağının, gıda sektöründe yeni alanlarla genişleyeceğinin işaretiydi. 

Bisküvi ve çikolata alanındaki tecrübeler, yağ, süt ve sütlü ürünler, içecek, mutfak ürünleri, tahıl gevrekleri gibi gıda sektörünün diğer kategorilerinin kurulmasına ve büyümesine fayda sağladı. İlk yağ fabrikası Besler, ilk margarini Bizim’den bu yana Yıldız Holding’in gıda alanında az zamanda kat ettiği büyük mesafe, etkileyici bir endüstriyel büyüme ve markalaşma hikayesine işaret ediyor.

Yıldız Holding, gıda alanındaki ‘yenilikçi’ ve ‘rekabetçi’ yapısını Türk gıda sektörüne de yansıtıyor. Sektöre kazandırılan dinamizm pek çok kategoride ya pazarın büyümesine katkı sağlıyor ya da öncü ürünler ve yeni kategoriler oluşturuyor. 2006 yılından bu yana kolesterol düşürmeye yardımcı gıdalarda Türkiye’de öncü rolü üstlenen Kalbim Benecol markası yenilikçilik ve kategori oluşturmaya örnek teşkil ediyor.

Daha fazla kadının çalışma hayatı içinde yer alması... Bireylerin ailelerine olduğu kadar kendilerine de zaman ayırmak istemesi... Mutfakta daha az zaman geçirmek ama iyi beslenmeden taviz vermemek... Yıldız Holding, dondurulmuş gıdalar kategorisinde toplumun bu talebine yanıt veriyor. Dondurulmuş gıdalardaki çeşitlilik, ailelerin en taze-lezzetli sebze ve balık ürünlerini en az zahmetle sofralarına taşımalarına olanak sağlıyor.

Dondurulmuş Gıda, Yıldız Holding’in gıda alanında yatay ve dikey büyüme stratejisinin önemli bir parçasını oluşturmakla kalmıyor, holdingin yeni kategori, marka ve ürünlere olan ilgisini de gösteriyor. Bugün itibariyle Yıldız Holding 40 kategoride 300 marka ve binlerce çeşit ürünle gıda sektörünün lider ve öncü kuruluşu olmaya devam ediyor.

Günümüzde Yıldız Holding’in bisküviden çikolataya, margarinden içeceğe kadar faaliyet gösterdiği alanlardaki modern fabrikaları, en yenilikçi teknolojilerle, sofistike ve farklılık yaratan ürünleri en taze, en leziz ve en ucuz şekilde üretme kabiliyetine sahip. Yıldız Holding, gıda üretim tesislerinin üretim gücüyle, sadece Türkiye’de değil, uluslararası çaptaki endüstriyel büyüklük sıralamalarında en önlerde yerini alıyor.

Dünyanın önde gelen çikolata ve şekerleme sektörü yayını olan Candy Industry tarafından hazırlanan Küresel Top-100 2013 listesinde Yıldız Holding 12. sırada yer aldı. Liste tüm dünyada çikolata ve şekerleme sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin ciro, çalışan sayısı ve üretim tesisi sayısı bazında değerlendirilmesiyle hazırlanıyor. 

 
 1. AK GIDA

  1996 yılında kurulan Ak Gıda, günde 3.500 ton süt işleme kapasitesi ile Türkiye'nin ve komşu coğrafyaların en büyük süt işleme tesisine sahip bulunuyor. Sütün yanı sıra, 35 ton ketçap-mayonez üretim kapasitesine sahip olan Ak Gıda fabrikalarında; tetrapak ambalajlarda sade, aromalı ve özel uzun ömürlü UHT süt çeşitleri, hazır pudingler, hazır tatlılar, peynir çeşitleri, kefir, çocuklara yönelik ürünler (taze peynir, süt, kefir gibi), HDPE şişelerde uzun ömürlü sterilize süt, Kalbim Benecol süt ve sütlü içecek, homojenize ve kaymaklı yoğurtlar, meyveli yoğurt, hazır toz içecekler, toz pudingler, toz krem şanti, mayonez, ketçap ve endüstriyel amaçlı süt tozu üretiliyor.

  Ak Gıda, üretimini 1997 yılında kurulan Pamukova, 2007 yılında kurulan Karaman, 2009 yılında kurulan Lüleburgaz ve 2011 yılında devreye giren Kahramanmaraş tesislerinde sürdürüyor.

  Ak Gıda, İçim, Halk ve Ak tescilli markaları dışında, sekiz ayrı şirket için daha üretim yapıyor. Ak Gıda üretim tesisleri, ISO 9001-2000 Kalite Belgesi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Belgesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistem Belgesi, TS 18001 İş Sağlığı İş Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi, BRC Kalite Belgesi, TSE ürün uygunluk belgeleri ile çalışmalarını sürdürüyor. 70 Kalite personelinin görev yaptığı Ak Gıda'da 1 lt UHT süt tüketiciye ulaşıncaya kadar 50 farklı analizden geçiriliyor. Ak Gıda laboratucarlarında en son teknoloji ile donatılmış 200'ün üzerinde analiz cihazı kullanılıyor.

 2. BESLER GIDA

  Besler, tamamı Türk sermayesi ile kurulan İstanbul Pendik Tesislerinde 192.000 m² toplam alan ve 236 çalışanı; Adana Tesislerinde 99.000 m² toplam alan ve 101 çalışanı ile Türkiye'deki en büyük yağ işleme kapasitesine sahip tek şirket olma özelliğine sahip. 1994 yılından itibaren kademeli olarak rafine likit yağ ve margarin üretimine geçen şirketin bugünkü toplam yağ üretim kapasitesi yıllık 388.500 tondur.

  Şirket, 18 yıldır; tüketicilerin evlerinde kullandığı margarinlerde (kase ve paket); pastacılık yağlarında ve endüstriyel alanda kullanılan her çeşit margarin ve yağ ürünlerinde, kalitesi ve markası ile bilinirliği ve müşteri memnuniyeti yüksek markalar yaratma yolunda çalışıyor. Besler, müşterilerine, 320'den fazla ürün ve ambalaj çeşidi ile oldukça geniş bir portföyde ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek uzmanlıkta her türlü yağ ürününü, günümüzün yağ sektöründeki en ileri teknolojileri kullanarak ulaştırıyor.

  2008 yılında AC Nielsen verilerine göre endüstriyel yağlarda pazarın % 35, sofra margarininde % 39 ve likit yağlarda % 14'üne sahip olan Besler'in ihracat geliri ise 33 Milyon dolar olarak gerçekleşiyor. Katı ve sıvı atıkları toplama, arıtma ve değerlendirmede oldukça hassas olan şirket, Çevre Koruma Vakfı'nın (ÇEVKO) kurucu üyesidir. ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 ile HACCP belgelerine sahip olan Besler, sektöründe 4 kalite sistemini birden alan ilk gıda şirketi unvanını da taşıyor.

  Daha fazla bilgi için www.besler.com.tr adresini ziyaret ediniz.

 3. CONTINENTAL CONFECTIONERY COMPANY

  CCC Gıda Nisan 2009'da Yıldız Holding ve Danimarkalı Gumlink A/S'nin %50-50 ortaklığı ile kuruldu.
  Gumlink' in Danimarka'daki tesisleriyle Baycan'ın Avcılar'daki tesislerinin Çorlu'ya taşınması ile oluşturulan sakız fabrikası Nisan 2010'da sakız üretimine başladı. Böylece Yıldız Holding'e bağlı Baycan ve Horizon şirketlerinin Avcılar'daki fabrikasında üretilmekte olan şekerleme ile Çorlu'da üretilen sakız ürünleri CCC'nin mamul portföyünü oluşturmuş oldu.

  Daha sonra Baycan ve Horizon şirketleri CCC tarafından devir alınarak şekerleme ve sakız faaliyetleri iki fabrikalı tek bir şirket çatısı altında birleştirildi. Çorlu fabrikası 28.000 m2'si kapalı olmak üzere toplam 110.000 m2'lik bir alan üzerinde kuruldu.

  Yıllık sakız üretim kapasitesi 15.000 ton olan Çorlu fabrikası ISO 9001:2008 (Kalite Yönetim Sistemleri), ISO 22000 (Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri), BRC A grade (Global Standard for Food Safety Issue 5 ), IFS Higher level (International Food Standard vs. 5) Kalite ve Gıda güvenliği yönetim sistemi sertifikalarıyla üretim yapıyor.

  CCC Gıda'nın İstanbul Avcılar'da sert ve yumuşak şekerleme ile liquorice üretimi yapan bir fabrikası bulunuyor. Fabrikanın yıllık 26.000 ton üretim kapasitesi bulunuyor.

  Şekerleme fabrikası ISO 9001:2008 (Kalite yönetim Sistemleri), ISO 22000 (Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri), BRC A grade (Global Standard for Food safety Issue 5), IFS Higher level (International Food Standard vs. 5) Kalite ve Gıda güvenliği yönetim sistemleri sertifikalarıyla üretim yapıyor.

  Daha fazla bilgi için www.continentalconfectionerycompany.com adresini ziyaret ediniz.

 4. DELLA GIDA

  2002 yılında kurulan Della Gıda, kola, meyve aromalı ve diğer gazlı içeceklerin üretimini yapıyor. 40.000 m2 kapalı alan üzerinde saatte 130.000 litre üretim kapasitesine sahip olan Della Gıda'nın 65 ürün çeşidi bulunuyor. Della Gıda'nın ürün yelpazesindeki bazı markalar; Cola Turka,Çamlıca Gazoz, Maltana, Oranj, Sunny Portakal,Link Portakal, Mandalina, Limon ve Tropik.

  Della Gıda'da üretilen İçecek Grubu ürünleri ABD, Almanya, Avustralya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Danimarka, Fildişi Sahili, Filistin, Fransa, Gana, Gürcistan, Guinea-Bissau, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İsviçre, Kıbrıs, Kosova, Kuveyt, Litvanya, Malta, Maritanya, Ukrayna, Ürdün, Senegal, Türkmenistan ve Yunanistan'a ihraç ediliyor.

 5. GODIVA

  Kuruluşundan bu yana dünyanın lider premium çikolata ve çikolatalı ürünler markası Godiva'yı yöneten Godiva Chocolatier Inc, 2007 yılı sonunda yapılan satış anlaşması sonrasında, Nisan 2008'de Yıldız Holding bünyesine katıldı. Şirketin büyümesi ve yenilenmesi konusunda gerekli yatırımları gerçekleştiren Yıldız Holding yönetiminde şirketin gelişim ve değişim noktaları geçmişten gelen güçlü yönlerinden yola çıkılarak yeniden tanımladı. Dünya çapındaki 400 Godiva mağazasına 2010 yılında İstanbul Nişantaşı Abdi İpekçi ve Akmerkez, 2011 yılında da İstanbul Bağdat Caddesi ve Ankara'da iki mağaza daha eklendi.

  Daha fazla bilgi için www.godivatr.com adresini ziyaret ediniz.

 6. KELLOGG-MED

  2002 yılında kurulan Kellogg-Med 2003 yılında yapılan yatırımla Türkiye'de ilk defa soya fasulyesinden başlayarak % 50 tekstüre soya proteini elde edilebilen bir tesis oluşturdu.

  Ağustos 2006 yılında yapılan yeni bir yatırımla Türkiye'de Ülker Kellogg's markası ile kahvaltılık gevrek üretimine başlayan şirket,2008 yılında yapılan yeni yatırımlarla yeni tahıllı gevrekler, mısır ve pirinç patlaklarını da ürün yelpazesine ekledi.

  Günümüzde toplam üretim kapasitesi 9.300 ton olan Kellogg-Med, üretimini İstanbul Pendik tesislerinde 5.500 m2 kapalı alan üzerinde kurulu tesislerinde gerçekleştiriyor.

  43 çeşit ürün ve ambalaj çeşidine sahip olan Kellogg-Med'in ürün yelpazesi kahvaltılık gevrek, mısır-pirinç patlağı ve tekstüre soya proteinlerinden oluşuyor.

  Kellogg-Med ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, HACCP ve BRC Kalite Yönetim belgelerine sahiptir.

  Daha fazla bilgi için www.ulkerkelloggs.com adresini ziyaret ediniz.

 7. KEREVİTAŞ

  Kerevitaş dondurulmuş ve konserve gıda alanlarında üretim yaparak Türkiye'de ve dış pazarlarda bu ürünlerin satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. Kerevitaş; unlu mamuller, sebze ve meyve ürünleri, patates ve kroket ürünleri, et ürünleri ve su ürünleri kategorisinde üretim yapıyor. Konserve ürün kategorileri ise, ton balığı konserveleri, sebze ve meyve konserveleri ve hazır yemek konservelerinden oluşuyor.

  Türkiye dondurulmuş gıda sektörünün lider firması olan Kerevitaş, iç pazarda SuperFresh, Ekolezz ve AğızTadı markalarıyla ürünlerini müşterilerine sunuyor. 1970'li yıllardan bugüne Avrupa ülkeleri, Amerika, Japonya, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Arap yarımadası ülkelerine doğrudan ya da ortağı bulunduğu firmalar tarafından ihracat gerçekleştiriyor.

  Bursa Akçalar Beldesi'ndeki 90.000 m2 açık alan üzerine kurulu 50.000 m2 kapalı alanda konumlanan ve 5 ana üretim tesisinden oluşan fabrikada yüksek teknoloji ile üretilen ürünler, yüksek kapasiteli soğuk ve kuru hava depolarında muhafaza ediliyor.

  Şirketin bünyesinde dondurulmuş sebze ve meyve üretim tesisi, dondurulmuş su ürünleri tesisi, ton balığı ve diğer konserveler üretim tesisi, unlu mamuller üretim tesisi, patates ve kroket üretim tesisi ve et ürünleri tesisleri bulunuyor. Türkiye genelinde İstanbul'da Avcılar ve Kartal, Bursa ve Antalya'da soğuk hava depoları bulunan Kerevitaş, ürünlerin dağıtımını ise İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Asya Yakası, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana'daki bölge müdürlükleri vasıtasıyla gerçekleştiriyor. Kerevitaş, bölge müdürlükleri dışında Türkiye çapında 66 adet bayisi ile hizmet veriyor.

  Rakiplerine görece güçlü lojistik zinciri ve ürün gamının çeşitliliği nedeniyle sektöründe lider olan Kerevitaş, dondurulmuş gıda satışında en önemli nokta olan ürünlerin doğru konumlandırılması konusunda büyük bir titizlik gösteriyor. Şirketin 1990 yılından bu yana yaptığı özel nitelikli derin dondurulmuş dolap yatırımı da, ürünlerin tüketiciye ulaşmasında büyük rol oynuyor.

  Daha fazla bilgi için www.kerevitas.com.tr adresini ziyaret ediniz.

 8. MARSA

  Marsa, kökleri 1925'e dayanan Türkiye'nin ilk organize margarin ve sıvıyağ şirketidir. Şirket kurulduğu yıllardan günümüze, sektöründe liderler arasında yer alan konumunu koruyarak geldi. Kaliteli, lezzetli, güvenilir gıda ve hizmet anlayışıyla hayata tat katmayı misyon edinen Marsa; Ustam, Akbis, Mars, Akrim, Piyale Profesyonel gibi bilinen güvenilir markaların üretim, dağıtım, satış ve pazarlamasını yapıyor.

  Adana'da yerleşik fabrikasıyla hem yurtiçi hem de komşu bölge pazarları için stratejik konumda bulunan Marsa'nın Adana fabrikası, yıllık 200.000 ton margarin, 100.000 ton sıvı yağ üretim kapasitesi ile Türkiye'de tek alanda kurulu en büyük kapasiteye sahip yağ fabrikası olma özelliğini sürdürüyor. Benzersiz coğrafi konumu sayesinde Marsa ürünleri, 5 kıtada 60'ı aşkın ülkeye kara, deniz ve demir yoluyla ulaşabilme avantajına sahiptir.

  1990'ların başından bu yana uluslararası dev şirketler ile Türkiye'nin önde gelen holdinglerinin kurduğu ortaklıklarla yönetilen Marsa, farklı kültürlerle yoğrulmuş özel bir işletmedir. Kraft Jacobs Suchard, Sabancı Holding ve Yıldız Holding farklı dönemlerde şirket yönetiminde söz sahibi olmuş kuruluşlardan bazılarıdır.
  Yurtdışında Ona, Evet gibi markalarıyla yüksek bilinirliği olan Marsa, Türkiye'de olduğu gibi yakın coğrafyada da başarı grafiğini yükseltme hedefiyle yeniden yapılandı ve endüstriyel, pastacılık, ev dışı tüketim ve ihracat kanallarına odaklanma stratejisiyle Yıldız Holding bünyesinde faaliyet göstermeye başladı. Grubun sektördeki yoğun tecrübesi, şirketin portföyünde bulunan güçlü markaları ve pazarda yer edinmiş ürünleri liderlik hedefinin gerçekleştirilmesinde kilit rol oynayacak.

  Uzakdoğu'da tesis kurma imkânına ek olarak ham yağ ticaretinde de söz sahibi olma fırsatı doğuracak bir ortaklık kurma kararı alan Marsa'nın, bu doğrultuda Brunei Sultanlığı ile görüşmeleri ortaklık ile sonuçlandı.

  Daha fazla bilgi için www.marsa.com.tradresini ziyaret ediniz.

 9. MCCORMICK YILDIZ

  McCormick Yıldız, 2010 yılında Yıldız Holding ve baharat&çeşni sektöründe 120 yıldan fazla bir tecrübeye sahip Amerikan McCormick ortaklığı ile kuruldu.

  McCormick baharat ve çeşnilik ürünlerin ve aromaların üretimi, pazarlaması ve dağıtımında; hem perakende hem de gıda endüstrisi ve hazır yemek şirketlerine satışı konularında dünya lideri. Merkezi Baltimore'da olan şirket Kanada, İngiltere, Avustralya, Fransa, Meksika, Hollanda, İspanya ve Portekiz ülkelerinde üretim yapıyor. 100 ülkede faaliyet gösteren McCormick'in 7.500'ün üzerinde çalışanı bulunuyor.

  Mc Cormick'in baharatlar ve çeşnilik ürünler alanında inovasyon, üretim ve pazarlama tecrübesi ile Yıldız Holding'in bilinirliği yüksek markaları, dağıtım ağı, gücü ve tecrübesi bir araya gelerek Türk baharat piyasasında liderliğe oynayacak bir şirket oluşturuldu.

  McCormick ve Yıldız Holding'in %50-50 ortaklıkla kurduğu McCormick Yıldız Gıda San. ve Tic. A.Ş. Türkiye'de perakende baharatlar alanında faaliyet gösterecek. Şirketin vizyonu üretim, pazarlama, satış ve ihracat faaliyetleriyle sektöründe lider oyuncu olmak olarak belirlendi.

  Daha fazla bilgi için www.ducros.com.tr adresini ziyaret ediniz.

 10. MİLFORD YILDIZ

  Adını, Laurens Spethmann Holding'in Almanya pazarının önde gelen markası Milford ve Yıldız Holding'den alan Milford-Yıldız, Şubat 2010'da kuruldu. Böylece, Almanya çay pazarının uzman kuruluşu ve Türkiye hızlı tüketim ürünleri sektörü devi çay pazarında önemli bir yer edinmek amacı ile güçlerini birleştirdi.

  Merkezi İstanbul'da olan Milford-Yıldız'ın, Hendek'te fabrikası, Akyazı'da depo ve paketleme tesisi ve Arsin'de depo ve harmanlama ünitesi bulunuyor. Milford-Yıldız kendi alanlarında tecrübeli uzman ve güçlü kadrosu ile tüketicilerin kalbini fethedecek markaları ile çay pazarında önemli bir oyuncu olmayı hedef aldı.

 11. ÖRGEN GIDA

  1981 yılında kurulan Örgen Gıda, 2002 yılında Yıldız Holding bünyesine katıldı. Hazırlanması pratik ve kolay, Türk damak tadına uygun, kalite sürekliliği olan poşetli kuru gıda maddeleri üretimi üzerine yoğunlaşan Örgen Gıda, bugünkü modern üretim tesisine 1994 yılında kavuştu. 46.500 m2 alan üzerinde, 16.000 m2 kapalı alana sahip olan tesisle Örgen Gıda, Türkiye'nin en büyük toz gıda üreticisi konumundadır. 2010 yılı itibariyle 380 çalışanı bulunan fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 45.000 tondur.

  Örgen Gıda'nın, hazır çorbadan, geleneksel Türk tatlılarına, köfte harcından, et-tavuk suyuna, Türk kahvesinden, üçü bir arada kahve karışımlarına kadar sunduğu ürün yelpazesi içinde 15 marka ve 300 ürün çeşidi mevcut. Şirket, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelerine sahip.

 12. PNS PENDİK NİŞASTA

  1993 yılında Cerestar ve Ülker ortaklığıyla İstanbul Pendik'te kurulan PNS Pendik Nişasta Sanayi, üretimine 1996 yılında başladı. 11.342 m2 kapalı alan üzerinde kurulu olan üretim tesisinin günlük mısır işleme kapasitesi 350 ton. Tesiste mısırdan doğal nişasta, modifiye nişasta, prejelatinize nişasta ile nişastadan hareketle standart glikoz, enzim glikoz, fruktoz ile birlikte yan ürün olarak mısırözü, kepek ve gluten üretiliyor.

  PNS Pendik Nişasta Sanayi, oluklu mukavva ve kağıt sektöründen tekstile, lokum, helva ve şekerleme sektöründen meşrubata ve yem sanayine kadar çok çeşitli alanlarda kullanılan, 35 çeşit ürünü kapsayan geniş bir ürün yelpazesine sahip. Tesisteki saatte 60 m2 kapasiteli deşarj değeri 150 COD olan iki kademeli aerobik arıtma sistemi, emsalleri içinde bir örnek teşkil ediyor. PNS Pendik Nişasta'da üretim ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, HACCP kalite belgelerinin öngördüğü standartlarda gerçekleşiyor. Tesis ayrıca günlük 1.440 m2 kapasiteli, çok etkin bir Aerobik-Biyolojik Arıtma Ünitesi'ne sahip bulunuyor.

  Daha fazla bilgi için www.pendiknisasta.com.tr adresini ziyaret ediniz.

 13. ÜLKER BİSKÜVİ

  Sabri Ülker tarafından 1944 yılında İstanbul'da kurulan Ülker Bisküvi Sanayi Anonim Şirketi, günümüzde de gerek kalite gerekse pazar payı açısından Türkiye'nin lider bisküvi üreticisidir. Ülker Bisküvi, bisküvi ve kraker alanlarında ulusal pazarın lideri olmanın yanı sıra dünya pazarlarının da önemli bir üreticisi kabul ediliyor. Ülker Bisküvi ürünleri bugün Ortadoğu, Rusya ve Orta Asya Cumhuriyetleri başta olmak üzere Avrupa, Afrika ve Amerika´ya ihraç ediliyor.

  Kurulduğu günden bu yana müşterilerini memnun etmek ana hedefi ile ilerleyen Ülker Bisküvi, 1944'ten günümüze değin her neslin belleğinde "mutlu anlarla" yer aldı. Müşterilerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini en üst düzeyde karşılayan Ülker Bisküvi, "mutlu anları" daha da çoğaltmak için tüketici kitlesini memnun etme kararlılığıyla yoluna devam ediyor.

  Ülker Gıda olarak tanınan şirketin adı faaliyet alanını daha net tanımlanması amacıyla 2007 yılında Ülker Bisküvi olarak değiştirildi. 2004 yılında Anadolu Gıda ile birleşerek İMKB'ye kote olan ve daha da büyüyen Ülker Bisküvi, son yıllarda kurumsallaşma adına önemli projeleri hayata geçirdi.
  Geçmişte, Türkiye'deki bisküvi üretiminde bantlı fırını kullanan, sağlıklı üretim için hijyen departmanını kuran ve Ar-Ge faaliyetlerinde yabancı uzmanlarla çalışan ilk şirket olan Ülker Bisküvi, günümüzde de unlu mamuller alanında yeni değerler yaratıyor. Yıldız Holding'in diğer grup şirketlerinden etkin şekilde yararlanan Ülker Bisküvi; Anadolu'nun değişik şehirlerinde faaliyet gösteren bisküvi tesislerinin yanı sıra kaliteli un temininden yağ ve ambalaj teminine kadar, gıda sektörünün bütün iş kollarını içine alan, dinamik bir değer üretim sürecini yönetiyor.

  Her yıl stratejik gelişme planında öngörülen yatırımlarını eksiksiz olarak hayata geçiren Ülker Bisküvi'nin yatırımlarındaki ortak amacı; piyasadaki lider duruşunu pekiştirmek, müşteri memnuniyetini artırmak, ürün kalitesini geliştirmek, etkinlik ve verimliliğe katkıda bulunarak maliyet tabanını daha da rekabetçi hale getirmek olarak özetleniyor.

  Daha fazla bilgi için www.ulkerbiskuvi.com.tr adresini ziyaret ediniz.

 14. ÜLKER ÇİKOLATA

  Sahip olduğu, üretim ve pazarlama yetkinlikleriyle Türkiye çikolata pazarının yenilikçi ve öncü şirketi olan Ülker Çikolata, bu özellikleriyle sektörün lideri kimliğini de taşıyor.

  Modern çikolata üretimine 1974 yılında başlayan Ülker Gıda, 1976 yılında çikolatayı kalıplı olarak yapabilmek amacıyla 2 adet kalıplamalı üretim hattı yatırımı gerçekleştirdi ve dolgulu ürünler üreterek, Türkiye pazarına tanıttı. 1982 yılında yeni bir çikolata fabrikası kurarak ürün kapasitesini ve çeşitlerini artırdı. 1991 yılında ise Ülker Çikolata Sanayi A.Ş. kurularak, bütün çikolata üretimi bu şirket altında toplandı.

  Ülker Çikolata, İstanbul Sanayi Odası'nın 2010 yılında yaptığı Türkiye'nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 79. sırada yer aldı.

  Ülker Çikolata, İstanbul Topkapı'da yıllık 203 bin ton üretim kapasitesine sahip 3 fabrikasında 1000 çalışanıyla faaliyetlerini sürdürüyor. 26.742 m2'lik alan üzerine kurulan fabrikalar, toplam 67.745 m2 kapalı alanda üretim yapıyor.

  Solid çikolata, çikolata kaplamalı ürünler, krem çikolata, ikramlık çikolata ve toz kakao kategorilerinde, Ülker, Alpella ve Lovells markaları altında 400'den fazla çeşit üreten şirketin en tanınmış markaları arasında Ülker Çikolatalı Gofret, Çokokrem, Metro, Albeni, Çokonat, Dido, Cocostar ve Caramio bulunuyor.

  ISO 9001: Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000: Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, BRC, OHSAS 18001: İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 14001: Çevre Yönetim sistemi ve TSE belgelerine sahip olan Ülker Çikolata'da AIB belgesi için gerekli çalışmalar devam ediyor.

  Ülker Çikolata Sanayi A.Ş, tüketici istek ve beklentilerine, bilim ve teknolojideki hızlı gelişime çabuk uyum sağlayacak alt yapı, bilgi, beceri ve tecrübeye sahip bir şirket kimliği taşıyor. Şirketin faaliyeti pazarlama ve yatırım departmanlarının satış şirketleriyle beraber sinerji yaratan bir ekip çalışması ile yapılıyor.

  Ülker Çikolata'nın geniş ürün yelpazesi, büyük ve gelişmiş makine-tesis parkına sahip olmasını zorunlu kılıyor. Kullanılan ileri teknoloji ile üretim proseslerinin tamamına yakını otomasyon sistemiyle yönetiliyor. Üretim hatlarının yanı sıra, lojistik destek sağlayan kolileme, koli taşıma, paketleme ve depolama sistemleri de otomasyon sistemi içinde yerini alıyor.

  Ülker Çikolata'da, üretim prosesleri kadar Ar-Ge çalışmaları da önemli bir yer tutuyor. Ar-Ge sorumluluğunda yapılan işler şöyle sıralanıyor: Yeni ürün projelerinin hayata geçirilmesi, ürün kalitesi ve/veya standartlarının iyileştirilmesi, yeni hammadde, proses ve teknolojilerin araştırılması ve uygulamaya alınması, hammadde, ve proses standartlarının belirlenmesi ile mevcut olanlarının iyileştirilmesi. Bu iyileştirmelerin Türk Gıda Mevzuatı, Avrupa Topluluğu Gıda Mevzuatı, ihracat yapılan ülkelerin gıda mevzuatları ile çevre yasalarını dikkate alarak sağlıklı beslenme kuralları gözetilerek yapılması.

  ÜLKER ÇİKOLATA VE ÜLKER BİSKÜVİ'DE KALİTE VE GIDA GÜVENLİĞİ DEĞİŞİMİ

  Ülker Çikolata ve Ülker Bisküvi, kalite ve gıda güvenliği anlayışlarını ileriye taşımak amacıyla 2011 yılı Ekim ayında bir uluslararası denetim kuruluşu ile bir proje başlattı. Proje ile tedarikçiden başlayarak ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan zincirde, yüksek standartlar ve etkin bir kontrol mekanizması kurulması, böylece tüketicinin ve markaların korunması amaçlanıyor. Ülker Çikolata ve Ülker Bisküvi'ye ait 5 fabrika, hammadde ve bitmiş ürün depoları ile 55 tedarikçi ve 100'den fazla distribütörü kapsayan projede denetçi kuruluş tarafından kritik hammadde ve ambalajların 6 aylık aralıklarla denetlenmesi kalitenin sürekliliğini sağlıyor. Adaptasyon sürecini takiben, "habersiz denetim" programına geçilmesi de tedarik zincirinin her aşamasında her an aynı standartların sürdürülmesine olanak veriyor.

 15. YILDIZ GRANINI

  Yıldız Granini, 2010 yılında Yıldız Holding ve meyve suyu sektöründe 150 yıldan fazla bir tecrübeye sahip Alman Eckes-Granini Group ortaklığı ile kuruldu.

  Eckes-Granini Group, merkezi Almanya'da olan yaklaşık 1.450 çalışanıyla 70 ülkeye ihracat yapan Avrupa'nın lider markalı meyve suyu üreticisidir. Sağlıklı, mutluluk veren ürünleriyle yenilikçilik ve gelenekselliği bir araya getirme hedefi taşıyan, kaliteyi en önemli değer olarak belirleyen Eckes Granini, 1990'ların başında çıktığı uluslararası arenada güçlü bir varlık gösteriyor. Grup, ana hammadde olan meyvelerin özenli seçiminden nihai ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar tüm evrelerde titizliği elden bırakmadan, kazandığı müşteri memnuniyetini ve bağlılığını sürdürmeyi amaç edinerek çalışıyor.

  Yıldız Granini, Yıldız Holding'le Eckes Granini'nin güçlü yönlerini bir araya getirerek oluşturacakları sinerjiyi Türkiye'deki meyve suyu pazarına taşımayı hedefliyor. Sakarya Pamukova'da bulunan mevcut meyve suyu fabrikasına yeni tesis yatırımı yapmakta olan Yıldız-Granini, beş yıl içinde yüzde 10'un üzerinde pazar payı ve yıllık 100 milyon litre satış öngörüyor.

  Şirket uluslararası premium "Granini" markasının Türkiye'ye tanıtımına ve bununla birlikte portföyde mevcut olan ve Türk tüketicisi tarafından benimsenmiş Link ve diğer markalara odaklanacak. Perakende ticaret ve ev dışı tüketim kanallarındaki dağıtımın geliştirilmesine de eşit ağırlık verilecek.

 16. DeMET's

  Türkiye’nin lider gıda ve içecek şirketi Yıldız Holding, ABD çikolata kaplamalı ve atıştırmalık ürünler pazarının köklü şirketlerinden DeMet’s Candy Company’nin yüzde 100 hissesini satın almak için Brynwood Partners V L.P. ile hisse alım sözleşmesi imzaladı. 1898 yılında Chicago’da kurulan DeMet’s Candy Company, ilk ve köklü markası olan “Turtles” ve diğer markaları “Flipz” ve “Treasures” ile çikolata kaplamalı atıştırmalık ürünler pazarında faaliyet gösteriyor. 

  ABD’de Pennslyvania -Mohnton’da ve New York-Big Flats’de bulunan iki fabrikasında üretim yapan DeMet’s’in 2012 yılsonu itibariyle satışları yaklaşık 130 milyon dolar tutarında gerçekleşti.  DeMet’s’in müşterileri arasında ABD’nin en büyük ve başlıca perakendecileri arasında yer alan Safeway, Target,  Walmart, Costco, Walgreens, Kroger gibi önemli perakende zincirleri bulunuyor.

 17. AYTAÇ ET

  1995 yılında Çankırı Çerkeş'te kurulan 2013 yılında Yıldız Holding bünyesine dahil olan Aytaç Et tesisleri 912 dönüm arazi üzerinde toplam 217.000 m2 kapalı alanda faaliyet gösteriyor. Dünyanın sayılı entegre et tesislerinden biri olan fabrika, günde 750 büyükbaş, 2.500 küçükbaş hayvan kesimi ve yılda 7.500 ton işleme kapasitesine sahip. Günümüzün en gelişmiş gıda teknolojisiyle donatılmış tesis olma özelliğini taşıyan Aytaç Et, yılda 6.000 ton sucuk, 5.400 ton sosis, 7.920 ton salam ve 2.112 ton donuk ürün kapasitesine sahip. Kesme, deri soyma, sakatat ayırma, bölme, parçalama, kemik sıyırma, kıymetli et ayrımı işlemlerinin her biri veteriner hekim ve gıda mühendislerinin kontrolünde yapılan Aytaç, 24 saat gıda hijyen ve güvenliğine yönelik her türlü analizi yapabilecek cihazlarla donatılmış gelişmiş bir laboratuvara da sahip

 18. ADAPAZARI ŞEKER FABRİKASI

  Adapazarı Şeker Fabrikası Anonim Şirketi Türk Ticaret Kanununa göre 16 Ocak 1952 tarihinde kurulmuştur. Fabrikanın temeli 12 Eylül 1952 ‘de atılmış; 11 Ekim 1953 tarihinde işletmeye alınarak şeker üretimine başlamıştır.

  Cumhuriyet döneminde kurulan dört şeker fabrikasından sonra (Uşak, Alpullu, Turhal, Eskişehir) kurulan beşinci fabrikadır. Türkiye de Anonim şirket statüsünde kurulan ilk şeker fabrikasıdır.

  Şirketin kuruluş gayesi ana statüsünde de belirtildiği şekilde her nevi şeker üretmek, şeker üretiminin ham maddesi olan pancar ve münavebe bitkilerini üretmek veya ürettirmek, yan ürünleri değerlendirmek, bu gayeler için yurt içinde ve yurt dışında her türlü ticari, sınai ve tarımsal işler yapmak, şirket kurmak, kuruluşlara iştirak etmek gibi geniş bir faaliyet alanını kapsamaktadır.

  Şirket; çalışan personeli, pancar eken çiftçisi, nakliyecisi ve tüccarı ile geniş bir kitleye hitap etmektedir. Bu suretle ürettiği katma değer yönünden yurdumuzun önde gelen kuruluşlarından biridir.

  1999 yılında deprem nedeniyle üretimine ara verilen fabrikamız 2004 yılında Özelleştirme İdaresine devredilmiştir. 2005 yılında kamuya ait % 94,09 hisse Özelleştirme İdaresinden,  SS Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) tarafından satın alınmıştır. APEK deprem nedeniyle büyük ölçüde hasar görmüş ve 7 yıl atıl kalmış bulunan Adapazarı Şeker Fabrikasını tamir ederek yeniden üretime geçmesini sağlamış ve uzun süre alternatif ürünlere yönelen Adapazarı çiftçisine yeniden Şeker pancarı ektirme çalışmaları başlatılmıştır. 2013 yılı itibarıyla
  Yıldız Holding bünyesine katılmıştır.

Başa Dön